Chcę zapisać plik PDF lub zdjęcie w kodzie QR

Chcę zapisać plik PDF lub zdjęcie w kodzie QR

Data:   Zastosowanie

Pytanie o możliwość zapisania plików bezpośrednio w kodzie QR trafia do nas niezwykle często. Dlatego postaramy się wyjaśnić to zagadnienie.
 
Generalnie bezpośrednio w kodzie QR nie ma możliwości zakodowania pliku PDF lub zdjęcia.
"Pojemność" takiego kodu to maksymalnie kilka tysięcy znaków i w teorii może zawierać on zakodowane dane binarne, jednak żaden rozsądny plik PDF czy zdjęcie się w nim nie zmieści. Dodatkowo odczytanie pliku wymagało by posiadania specjalnej aplikacji, która dekodowała by kod QR do formatu PDF czy innego rodzaju pliku. Ogólnodostępne aplikacje na telefony tego nie robią.
 
Można znaleźć w Internecie generatory kodów QR, które proponują "zapisywanie plików PDF" w kodach QR ale to nie jest faktyczny opis takiej usługi. W rzeczywistości taki plik PDF, po wybraniu, ładowany jest na serwer www, a w kodzie QR zapisywany jest jedynie link do pobrania tego pliku z serwera. Z uwagi na fakt, że wymagane do tego celu jest miejsce na serwerze i stałe utrzymywanie go - takie usługi są przeważnie płatne. Niestety bardzo często o konieczności opłacania abonamentu dowiadujemy się dopiero po pewny czasie "bezpłatnym", gdy nasz kod jest już wydrukowany na 20 tysiącach ulotek.
 
Nasz serwis nie świadczymy usługi przechowywania plików na potrzeby linkowania ich w kodach QR.
 
Natomiast, jeżeli macie Państwo taką potrzebę, to zalecamy kontakt z osobą, która jest odpowiedzialna za Państwa stronę internetową. Na pewno jest możliwość załadowania gdzieś na serwer plików PDF tak, aby można było uzyskać do nich linki. Wówczas wystarczy w naszym serwisie stworzyć kod QR z linkiem do wybranego pliku PDF i możemy udostępniać go innym osobom.
 
Opisywane są tu jako przykład pliki PDF i zdjęcia, ale mechanizm ten dotyczy wszelkiego rodzaju plików - dokumentów typu DOC, XLS, plików muzycznych mp3, filmów itp.
 
 


Wypróbuj konto przez 30 dni bezpłatnie

Zacznij dziś!

Skorzystanie z wersji testowej nie zobowiązuje do kontynuacji usługi płatnej. W każdym momencie możesz zrezygnować.